اصفهان تی وی رایانه

2 برند معروف پردازنده و راهنمای خرید#تعمیر کامپیوتر در اصفهان

تعمیر کامپیوتر در اصفهان  | تعمیر لپ تاپ در اصفهان | اصفهان تی وی رایانه | esfahantvrayaneh

عنوان آشنایی با انواع پردازنده و راهنمای خرید
نویسنده سید احسان رفیعی
دپارتمان اوج شید
تعداد کلمات 1987کلمه
زمان مطالعه 19دقیقه

 

فهرست مطالب :

آشنایی با انواع پردازنده و راهنمای خرید

نام‌گذاری پردازنده‌های اینتل

نام‌گذاری پردازنده‌های AMD

کدوم یکی ؟ ؛ AMD Ryzen یا Intel Core؟

با این اوصاف، خرید پردازنده‌های اینتل چه توجیهی دارد؟

پردازنده‌های دسکتاپ گردن کلفت های این عرصه و البته گران قیمت ها

مشخصات و ویژگی‌های پردازنده‌ها

هسته‌ها

حافظه کش (Cache)

چی بخریم چی نخریم؟

کاربری خانگی

کاربری اداری

کاربری بازی

قیمت

 

فهرست تصاویر :

شکل 1:تعمیر کامپیوتر در اصفهان

شکل 2:تعمیر لپ تاپ در اصفهان

آشنایی با انواع پردازنده و راهنمای خرید (تعمیر کامپیوتر در اصفهان)

پردازنده یکی از حساس ترین و پر مسئولیت ترین قطعات هر وسیله هوشمند و کامپیوتری به حساب می آید . با توجه به این قضیه پسوند ها و پیشوند های زیادی وجود دارد . که پردازنده را به صدها گونه دست بندی میکند . که کاربر قبل از اقدام به خرید باید از آنها مطلع گردد . (تعمیر لپ تاپ در اصفهان) . برای همین در این مقاله برای شما به صورت مختصر گونه های مختلف این قطعه را معرفی کردیم . (اصفهان تی وی رایانه بزرگترین مرجع تعمیر در اصفهان)

اول با نحوه نامگذاری این قطعه آشنا شوید . در قدم بعد شما را در خرید پردازنده مد نظر همراهی میکنیم . (تعمیر کامپیوتر در اصفهان)

نام‌گذاری پردازنده‌های اینتل

این خانواده از ای سی یو ها به دلیل وجود نحوه خاص در نامگذاری متوانند گیج کننده باشند . در شکل 1:تعمیر کامپیوتر در اصفهان مشاهده نمایید :

تعمیر کامپیوتر در اصفهان
تعمیر کامپیوتر در اصفهان | اصفهان تی وی رایانه | esfahantvrayaneh

شکل 1:تعمیر کامپیوتر در اصفهان

سی پی یو ها شامل حروف و اعدادی هستند . که در نگاه اول میتواند شما را حسابی گیج کند .؛ اما در حقیقت، تمامی این حروف و اعداد اطلاعات مهمی در خود دارند .

دو مدل زیر را برای نمونه مثال خواهیم زد:

Intel Core i7-8705G

 • اینتل Core: نام برند( تعمیر لپ تاپ در اصفهان)
 • i7:‌ شاخصه‌ توان
 • 8: شماره‌ نسل
 • 705: شماره محصول
 • G: پسوند خط تولید (تعمیر کامپیوتر در اصفهان)

Intel Core i5-7Y54

 • اینتل Core: نام برند
 • i5:‌ شاخصه توان
 • 7: شماره نسل
 • Y: پسوند خط تولید
 • 54: شماره محصول

اولین چیز، نام برند است که در دو نمونه بالا، Intel Core را با هم دیدیم . به غیر از برند بالا، نام‌های دیگری مانند AMD Ryzen، Celeron، Pentium، AMD FX، Xeon و Atom نیز وجود دارند.

بعد از اسم معیاره توان و قدرت را داریم . که به‌ترتیب از i7، i5، i3 تا i9 ادامه پیدا می‌کند . (تعمیر لپ تاپ در اصفهان) این معیار فقط در سی پی یو های Intel Core به‌این شکل است . بخاطر هیمن ، کمپانیی های گوناگون حتما اسم گذاری متفاوتی را برای پردازنده‌های ساخت خود انتخاب می‌کنند . (تعمیر کامپیوتر در اصفهان)

در پردازنده های اینتل اولین عدد بعد از شاخصه قدرت . به ما نسل آن سی پی یو را نشان میدهد . که فعلا نسل 10جدیدترین نسلِ CPU‌های اینتل به‌شمار می‌رود . هرچه نسل جدید تر باشد . اضاف بر‌اینکه توان سی پی یو بیشتر میشود .، مصرف انرژی به دلیل پیاده‌سازی تکنولوژی‌های جدید کم میشود . (اصفهان تی وی رایانه بزرگترین مرجع تعمیر در اصفهان)

نام‌گذاری پردازنده‌های AMD(تعمیر لپ تاپ در اصفهان)

نحوه اسم گذاری در سی پی یو های AMD از برنده رقیب اندکی ساده تره . در پایین میتونید نمونه ساده از این اسم گذاری را ببینید .

در شکل 2:تعمیر لپ تاپ در اصفهان مشاهده نمایید : (تعمیر کامپیوتر در اصفهان)

تعمیر لپ تاپ در اصفهان
تعمیر لپ تاپ در اصفهان | اصفهان تی وی رایانه | esfahantvrayaneh

شکل 2:تعمیر لپ تاپ در اصفهان

Ryzen 7 1700X

 • Ryzen: نام برند
 • 7: رده فوق حرفه‌ای
 • 1: شماره نسل
 • 7: توان پردازنده
 • 00: شماره مدل
 • X: نشانگر قدرت

بالاتر با اسم گذاری یک‌ مورد از سی پی یو ‌های شرکت AMD آشنا شدیم . اما این شرکت تنها یک مدل سی پی یو نمیسازد .

کدوم یکی ؟ ؛ AMD Ryzen یا Intel Core؟

تا همین چندوقت پیش . AMD معمولا به پردازنده‌های ضعیف و ارزانِ خود برای کامپیوتر و لپ‌تاپ مشهور بود . (تعمیر لپ تاپ در اصفهان) اما در نیمه دوم سال ۲۰۱۷، این شرکت با معرفی پلتفرم جدید پردازنده‌های  . (تعمیر کامپیوتر در اصفهان) Ryzen Mobile گامی اساسی در جهت بهبود عملکرد پردازنده‌های خود برداشت.

برای مثال ، سی‌پی‌یو Ryzen 5 به‌اندازه‌ Core i5 خوب است . در بررسی‌های صورت گرفته روی لپ‌تاپ اچ‌پی Envy x360 با پردازنده‌ رایزن ۵، مشخص شد . که عملکرد آن به‌طرز محسوسی از Intel Core i5-8250U بهتر است.

اضافه ‌بر‌این، AMD توانسته در پردازنده‌های خود مصرف انرژی و نیاز به خنک‌کننده قدرت‌مند را به‌طور قابل‌توجهی کاهش دهد . به خاطر همین ، رایانه ‌هایی که از پردازنده‌های AMD استفاده می‌کنند .(تعمیر لپ تاپ در اصفهان) اضاف بر‌این که انرژی کمتری استفاده میکنند . در مقایسه با سی‌پی‌یو‌های اینتل، کمتر به خنک ‌کننده‌ ی قوی و گران‌ دارند. (تعمیر کامپیوتر در اصفهان)

با این اوصاف و حرف هایی که زده شد . این به سلیقه ی شما بر میگردد که کدام را انتخاب کنید .

با این اوصاف، خرید پردازنده‌های اینتل چه توجیهی دارد؟

در جواب باید بگم شرکت اینتل از قدیمی های این عرصه هست . این کمپانی در طول سال های زیاد با توجه به عملکرد فوق العاده و خوب تونسته . در دل مشتری ها جا باز کنه .

(تعمیر لپ تاپ در اصفهان) . از آنجایی که مدت‌ها از حضور اینتل در بازار سی‌پی‌یو‌های کامپیوتری می‌گذرد . قطعات سخت‌افزاری بیشترین سازگاری را با این پردازنده‌ها دارند.

زمانی که برای تهیه سی پی یو اقدام می کنید . (تعمیر کامپیوتر در اصفهان) باید با چم و خمه کار آشنا باشید .

پردازنده‌های دسکتاپ گردن کلفت های این عرصه و البته گران قیمت ها

سی پی یو های رایانه های رو میزی که به سی پی یو دسکتاپ معروف اند . در حالت عادی در منزل یا محل کار مورد استفاده قرار میگرند . همینطور برای اورکلاک کردن مناسب تر هستند .

مشخصات و ویژگی‌های پردازنده‌ها

(تعمیر لپ تاپ در اصفهان) . بعد از شناختنه انواع مختلف سی پی یو ها در قدم بعدی باید با مشخصات و ویژگی‌های پردازنده‌ها آشنا شوید. همه‌ پردازنده‌ها به‌یک‌شکل ساخته نمی‌شوند. پایین‌تر درباره برخی از شاخصه‌های مهمی  که برای خرید سی‌پی‌یو باید روی آن‌ها تمرکز کنید، صحبت خواهیم کرد.(تعمیر کامپیوتر در اصفهان)

هسته‌ها

اما تعداد هسته‌های بیشتر چه معنایی برایتان خواهند داشت؟

وقتی‌که پردازنده‌ یک هسته داشته باشد . تمام کارها باید توسط همان هسته انجام شود؛ ولی وقتی پردازنده‌ چندهسته‌ای داشته باشید . کارها بین هسته‌های دیگر تقسیم می‌شود؛ از‌این‌رو کارها سریع‌تر انجام می‌شود. در واقع در پردازنده‌های چندهسته‌ای، گویی به‌جای یک پردازنده، چند پردازنده دارید .  (اصفهان تی وی رایانه بزرگترین مرجع تعمیر در اصفهان)

حافظه کش (Cache)

حافظه کش عملکردی مشابه رم را دارد. (تعمیر لپ تاپ در اصفهان) کش حافظه‌ای بسیار سریع با ظرفیتی کوچک است . که داده‌های موردنیاز پردازنده‌ را به‌صورت موقتی در خود نگاه می‌دارد تا با سرعت بالایی در اختیار آن قرار دهد. هرچه مقدار این حافظه بیشتر باشد، مسلماً داده‌های بیشتری می‌توانند در آن قرار گیرند . (تعمیر کامپیوتر در اصفهان)

چی بخریم چی نخریم؟ (اصفهان تی وی رایانه بزرگترین مرجع تعمیر در اصفهان)

اینکه چه چیزی برای چه کاربری مناسب است، قطعاً سؤال بسیاری از خوانندگان این متن خواهد بود. در این بخش ویژگی‌هایی که باید برای کاربری‌های مختلف در نظر بگیرید . معرفی خواهیم کرد تا در هنگام خرید به حاشیه نروید.

کاربری خانگی

 • سازگاری سوکت
 • واحد گرافیکی مجتمع
 • فرکانس کاری (تعمیر لپ تاپ در اصفهان)

در این گروه، باتوجه به اینکه کاربران با محاسبات سنگین سروکار ندارند . توجهشان را تنها باید روی سه شاخصه فوق قرار دهند. عموم پردازنده‌ها برای این گروه از کاربران معمولاً قیمت مناسبی دارند.

در گام نخست، از سازگاری سوکت با مادربورد خود اطمینان حاصل کنید . (تعمیر کامپیوتر در اصفهان) همچنین به واحد گرافیکی مجتمع نیز توجه داشته باشید؛ زیرا عدم وجود این بخش در پردازنده خریداری‌شده به‌معنی صرف هزینه اضافی برای خرید کارت گرافیک خواهد بود.

فرکانس کاری آخرین مورد خواهد بود که سرعت انجام محاسبات را تعیین می‌کند. برای انجام کارهای ساده نیازی به فرکانس‌های بالا نیست و پردازنده‌هایی با فرکانس کاری بالاتر از ۱ گیگاهرتز .(تعمیر لپ تاپ در اصفهان) نیز به‌خوبی از پس کارهای ساده بر می‌آیند.

کاربری اداری

 • قیمت
 • سازگاری
 • ‌BGA یا LGA

برای ادارات، هزینه بسیار مهم است. معمولاً پردازنده‌های ساخت AMD از منظر هزینه گزینه‌های مناسب‌تری هستند.

سازگاری دیگر شاخصه مهمی است که برای محیط‌های اداری باید در نظر داشت . تا از هزینه‌های اضافی در آینده جلوگیری شود. (تعمیر کامپیوتر در اصفهان) سازگاری با مادربورد، حافظه رم، سوکت و دیگر اجزا باید پیش‌از خرید بررسی شوند.

در آخر باید نوع اتصال سوکت نیز بررسی شود. اینکه اتصال از نوع BGA باشد یا LGA، بسیار مهم است. اگر احتمال تعویض پردازنده در آینده می‌رود، باید به‌دنبال اتصال LGA باشید . (تعمیر لپ تاپ در اصفهان) زیرا تعویض پردازنده در اتصال BGA تقریباً غیرممکن است.

کاربری بازی

 • هسته‌ها
 • فرکانس کاری
 • مقاومت حرارتی

اگر در جست و جوی رایانه ای هستید که در گیم با لگ و افت فریم روبرو نشوید . باید سی پی یو را در اوله لیست خود قرار بدید .

نخستین مؤلفه، تعداد هسته‌ها هستند .(تعمیر کامپیوتر در اصفهان) هرچه تعداد هسته‌ها بیشتر باشند . بار پردازشی بین هسته‌ها تقسیم می‌شوند؛ با‌این‌حال، تعداد هسته‌های بیشتر لزوماً به‌معنای عملکرد بهتر نیست. (اصفهان تی وی رایانه بزرگترین مرجع تعمیر در اصفهان)

فرکانس کاری در انجام بازی‌های ویدیویی نقش مؤثری دارد. برای انجام بازی‌های سنگین باید به‌دنبال پردازنده‌هایی با فرکانس کاری ۳.۸ گیگاهرتز یا بیشتر باشید . (تعمیر لپ تاپ در اصفهان). پیشنهاد می‌کنیم پیش‌از اینکه اقدام به‌خرید پردازنده کنید، به سیستم موردنیاز بازی‌های ویدیویی جدید نیز نگاهی داشته باشید.

مقاومت حرارتی آخرین و شاید مهم‌ترین شاخصه برای گیمرها است. باتوجه به بار پردازشی سنگین بازی‌های ویدیویی، سیستم‌ خنک‌کننده در کامپیوترهای گیمینگ . وظیفه بسیار مهمی را ایفا می‌کند؛ از‌این‌رو سعی کنید . با در نظر داشتن میزان مقاومت حرارتی پردازنده (TDP)، اقدام به خرید سیستم خنک‌کننده سازگار کنید. (تعمیر کامپیوتر در اصفهان)

قیمت

قیمت یکی دیگر از مشخصه‌های کمک‌کننده‌ای است که می‌توان از طریق آن به قدرت و توان یک پردازنده پی برد. در فهرست پایین، کارایی براساس قیمت را شرح داده‌ایم.

 • استفاده سبک (بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار) (تعمیر لپ تاپ در اصفهان) . اگر به‌دنبال پردازنده‌ای هستید که فقط نیازهای ساده شما در طول روز نظیر وب‌گردی . تماشای ویدیو و انجام برخی کارهای روزمره را پاسخگو باشد، مدل‌های ۲ یا ۴ هسته‌ای برایتان مناسب است. مدل‌هایی مانند AMD Ryzen 3 1300X یا AMD Ryzen 2200G و سری . پنتیوم یا سلرونِ اینتل کارتان را راه خواهند انداخت. (تعمیر کامپیوتر در اصفهان)
 • مصارف بازی (۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار)اگر هدفتان از خرید پردازنده، انجام بازی‌های ویدیویی است . حداقل باید به‌دنبال مدل‌های میان‌رده سری Intel Core i5 یا AMD Ryzen 5 باشید. از آنجایی که در بازی‌های ویدیویی، کارت گرافیک اهمیت بیشتری دارد، می‌توانید با اندکی صرفه‌جویی . بودجه  خود را به خرید کارت گرافیک بهتر اختصاص دهید.
 • خلق محتوا (۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار)اگر فعالیت‌هایی نظیر ویرایش ویدیو یا عکس انجام می‌دهید . (تعمیر لپ تاپ در اصفهان) . قطعاً به پردازنده‌ای سریع و قدرتمند نیاز خواهید داشت که از پس بار پردازشی این کارها به‌درستی بربیاید. مدل‌های Core i9، Core i7 یا AMD Ryzen 7 جزو پردازنده‌های قدرتمندی هستند که از‌این‌حیث هیچگونه کم‌و‌کسری برایتان نخواهند گذاشت. (تعمیر کامپیوتر در اصفهان)

ورک‌استیشن (۴۰۰ دلار و بیشتر): اگر کارهای سنگین و حرفه‌ای انجام می‌دهید . و از نرم‌افزارهای مهندسی برای رندرهای ۳‌بعدی استفاده می‌کنید  یا در پایگاه‌های داده بزرگ با کلان‌داده‌ها سرو‌کار دارید . نباید وقتتان را ساعت‌ها برای دریافت خروجی تلف کنید. کامپیوترهای ورک‌استیشن (Workstation) دقیقاً برای اینگونه کارها طراحی‌ شده‌اند. مدل‌های Intel Core X یا AMD Threadripper جزو معدود پردازنده‌های توانمندی هستند که برای این‌دسته از کارها تولید شده‌اند. (تعمیر لپ تاپ در اصفهان( . (اصفهان تی وی رایانه بزرگترین مرجع تعمیر در اصفهان)

سوال شماره 1 : آیا برتری بین دو برند بالا وجود دارد ؟

جواب سوال 1 : خیر بسته به نوع کاربری و اسفاده شما هر برند برتری های خود را دارا میباشد .

سوال شماره 2 : آیا عددی که بعد از حرفه i می آید تعداد هسته های پردازنده را بیان میکند ؟

جوال سوال 2 : خیر این یک باور غلط است . این عدد شاخصه توان پردازنده است .

سوال شماره 3 : آیا استفاده از پردازنده های مخصوص ورک استیشن در اجرای بهتر بازی نقش اثر دارد ؟

جواب سوال 3 : خیر این کار فقط باعث ضرر مالی میشود زیرا شما با یک پردازنده Core i7 یا Core i9 میتوانید تا چندین ساله آینده بهترین عملکرد را داشته باشید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با اصفهان تی وی رایانه